Danoxide

Podobne wpisy


Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Czym są i jak działają pompy hydroforowe?

Dodano: 2016-06-22 Przez: admin


Pompy hydroforowe to zbiorniki pod ciśnieniem. Są one wykorzystywane do zasilania niewielkich rozmiarów instalacji w domach i na działkach. Są bardzo często używane przez działkowiczów do nawadniania ogródków i upraw warzyw. Ponadto, mogą być używane w myjniach, w fontannach, a także są przydatne przy napełnianiu i opróżnianiu zbiorników wodnych.
Pompy hydroforowe wchodzą w skład układów hydroforowych. Ich zadaniem jest dostarczanie wody pochodzącej z sieci do zbiornika. Praca pompy jest uzależniona od ciśnienia panującego w hydroforze. Ciśnienie to jest mierzone przez presostat. To, co pokaże presostat, jest wyznacznikiem rozpoczęcia pracy pompy hydroforowej. Jego wskazania decydują o tym, czy pompy hydroforowe mają zostać uruchomione czy włączone.

Pompy hydroforowe – zasada działania

Zbiornik ciśnieniowy wyznacza dwa różne poziomy wody, mianowicie, minimalny i maksymalny. Nad wodą umiejscowiona jest poduszeczka powietrza, która podlega rozprężaniu się podczas pobierania wody z sieci. Wówczas cieśninie panujące w hydroforze zaczyna spadać do momentu, aż osiągnie minimalną wartość. Gdy ciśnienie spadnie do minimum, do pracy wkraczają pompy hydroforowe, które zaczynają wtłaczać do zbiornika wodę. Wtłaczanie wody powoduje sprężanie się powietrza tak długo, aż osiągnie ono wartość maksymalną. Wtedy dochodzi doza trzymania pracy pompy. Jest to koniec całego cyklu, który powtarza się wielokrotnie, w zależności od potrzeb użytkownika. Woda po raz kolejny jest rozprowadzana w sieci, natomiast ciśnienie w hydroforze zaczyna się obniżać.
Pompy hydroforowe, w zależności od układu hydroforowego, mogą być różnego rodzaju: począwszy od głębinowych, aż po samozasysające. Pompa działająca w konkretnym hydroforze, powinna być odpowiednio dopasowana, czyli adekwatnie do jej przeznaczenia i zgodnie z dokumentacją techniczną. Niewłaściwie dobrana pompa często bywa przyczyną awarii, a także o wiele większymi kosztami użytkowania hydroforu.
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy